Gotowe spółki Kraków

Kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością okazuje się być najpopularniejszą ze wszystkich form działalności gospodarczych. Dlaczego tak wiele osób ją zakłada? Posiada ona zarówno wady jak i zalety, jednak ewidentnie zalety takiej spółki dominują i sprawiają, że wady tracą na znaczeniu.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej kapitał zakładowy. Przepisy określają bowiem minimalny kapitał, jaki należy wnieść do przedsiębiorstwa. Wynosi on jedynie 5 000 zł. Dlaczego jedynie? Wystarczy porównać go z minimalnym kapitałem spółki akcyjnej, który wynosi aż 100 000 zł. Kapitał zakładowy w spółce z o.o. zdecydowanie jest więc uznawany za jej zaletę. Tworzą go udziały wniesione przez poszczególnych udziałowców. Udziały mogą, ale nie muszą być równe, a minimalna wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł.

Pozostałe zalety spółki z o.o. to między innymi posiadanie osobowości prawnej, ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników, możliwość założenia jednoosobowej spółki z o.o., możliwość rejestracji elektronicznej oraz numery NIP i REGON od ręki.

Jeśli chciałbyś kupić gotową spółkę z o.o. bądź założyć ją od podstaw – oferujemy swoją pomoc.